Vlky na Slovensku. Stanú sa legendami?

Autor: Erika Obertová | 16.3.2014 o 20:18 | (upravené 16.3.2014 o 20:28) Karma článku: 5,62 | Prečítané:  526x

,,Monštrum ukryté v lese požiera všetko čo mu príde do cesty. Z obce miznú ľudia a z lesa zvieratá.“ Podobne sa začína legenda o  svätom Františkovi z Assisi, ktorý v lese nebezpečného vlka našiel a skrotil.

Na svete sa o týchto lesných stvoreniach traduje aj množstvo ďalších príbehov a povestí. Najnovšie sú s nimi často spájané aj filmy, či televízne seriály, v ktorých sú hlavnými hrdinami vlci, respektíve vlkolaci a nepopierateľne majú veľký úspech hlavne u mladších divákov. V týchto a podobných situáciách sú vlky zobrazované ako silné a rýchle zvieratá, ktoré len veľmi ťažko zabiť. Žijú v lese a ich počet stále narastá.

Aká je realita?

Vlk je zviera, ktoré žije v skupine, v súvislosti s postavením vlka vo svorke môžeme hovoriť o vodcovi svorky- alfe, jeho ,,podriadeným“ bete a v neposlednej rade aj o vyhnancoch svorky, ktorými sú omegy. Vlk nie je zviera, ktoré by sa dobrovoľne podriaďovalo človeku, vo väčšine prípadoch si je vlastným pánom. Tieto informácie, ktoré sa vyskytujú aj v príbehoch sú pravdivé, ale ako to je s pribúdajúcimi členmi svorky? Nanešťastie skutočnosť je iná. Vlkov každoročne ubúda. Ak sa chceme orientovať pomocou čísel, môžeme hovoriť, že od sezóny 2007/2008 až do obdobia 2012/2013 bolo povolených približne  od 120 až do 150 odstrelov vlkov. Situácia sa zmenila v sezóne 2013/2014, kde sa ich povolený odstrel znížil na 80. Môže sa to považovať za trvalý úspech?

Prečo sa to deje?

Pravdepodobne, hlavná príčina je ukrytá niekde medzi množstvom povolených odstrelov a nejasnosťou údajov, ktoré sú poskytované všetkým stranám. Ďalšou príčinou môže byť aj to, že za lov v čase, v ktorom je takéto poľovanie na vlky prísne zakázané nie je presne ustanovená pokuta. Napriek legendám, vlky nie sú zvieratá, ktoré by sa bez príčiny priblížili k ľuďom, alebo ich dokonca vyhľadávali. Aj preto je možné, že takéto sčítavanie je obtiažne a určiť ich presný počet takmer úplne nemožné.

Najdôležitejšie je zapojiť sa.

Ak vás zaujíma príroda a osud týchto zvierat, respektíve máte potrebu nejakým spôsobom poskytnúť pomoc, skúste napríklad kontaktovať lesoochranárske združenie Vlk, ktoré sa týmto zvieratám priamo venuje. Na ich stránke je umiestnených množstvo ďalších údajov, ktoré vám pomôžu sa v problematike zorientovať, vytvoriť si vlastný názor na situáciu a zistiť či sa môžete aj v rámci tohto združenia nejako realizovať.

Zdroj:

 

www.wolf.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?